Depilacja laserowa FAQ

Oto pytania na temat depilacji laserowej, które bardzo często zadają Klienci naszego gabinetu kosmetycznego w Bydgoszczy. Dzięki zawartym tutaj odpowiedziom, dowiesz się m.in., czym jest depilacja laserowa, na czym polega skuteczność depilacji, a także jak przygotować się do zabiegu laserowego usuwania owłosienia.

Jak wygląda depilacja laserowa?

Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja, w trakcie której kosmetyczka zadaje pytania, aby ocenić, czy nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do zastosowania zabiegu. Później badany jest stan włosów i skóry, aby skonfigurować odpowiednie parametry dla światła lasera. Jeśli nie ma żadnych zastrzeżeń, wykonuje się próbę laserową. Jeżeli wypadnie pozytywnie, mamy możliwość przystąpić do zabiegu depilacji laserowej.

Metoda usuwania owłosienia za pomocą lasera polega na tym, że do określonej partii ciała przykładana jest głowica lasera, z której odprowadzany jest „strzał”, by naświetlić pojedyncze włosy promieniem lasera. Energia lasera jest wchłonięta przez włosy, a ciepło w ten sposób wytworzone niszczy strukturę włosa, a w efekcie zostaje on usunięty.

Jak długo trwa zabieg depilacji laserowej?

Czas trwania zabiegu jest uzależniony od wielkości depilowanego obszaru. Przy niewielkich partiach, takich jak baki czy broda, depilacja laserowa może trwać parę minut, a przy większych, jak plecy, nogi, klatka piersiowa, od godziny do około 4 godzin.

Czy zabieg depilacji laserowej jest skuteczny?

Oczywiście, już podczas pierwszej sesji depilacji, mniej więcej 30-40% włosów zostaje trwale uszkodzona. Taka skuteczność depilacji laserowej jest uwarunkowana tym, że depilator laserowy Vectus posiada dedykowany system sprawdzający poziom melaniny, inaczej pigmentu znajdującego się we włosach i skórze. To sprawia, że kosmetyczka jest w stanie skonfigurować taką siłę w Vectusie, która będzie najefektywniejsza dla konkretnego rodzaju włosów.

Jaka depilacja laserowa daje najlepsze efekty?

Obecnie najskuteczniejszym urządzeniem depilującym jest diodowy laser Palomar Vectus. Vectus posiada zintegrowany aparat sprawdzający poziom melaniny w skórze, więc parametry zabiegu są dostosowywane do potrzeb pacjenta, a zabieg jest krótszy. Warto dodać, że laser ma system chłodzący, więc zabieg jest bezbolesny.

Po jakim czasie depilacja laserowa przynosi widoczne efekty?

Rezultaty depilacji laserowej są zauważalne zaraz po pierwszym zabiegu, po którym około 30% mieszków włosowych ulega zniszczeniu. Jednak aby efekty depilacji laserowej były bardzo dobre, zabieg depilacji należy kilkukrotnie powtórzyć.

Czy depilacja laserowa jest bolesna?

Podczas zabiegu niektóre osoby mogą odczuwać minimalne pieczenie czy kłucie, przeważnie w miejscach, gdzie skóra jest cieńsza oraz bardziej delikatna. To naturalnie zależy również od poziomu wrażliwości, jednak nie można powiedzieć, że jest to bolesne,, tym bardziej że laser Vectus posiada zintegrowany aparat schładzający, który ma działanie znieczulające.

Czy depilacja laserowa Vectus jest bezpieczna?

Nie ma powodu do obaw, ponieważ depilacja wykonywana laserem Vectus jest w pełni bezpieczna, gdyż intensywność lasera jest dostosowana do charakteru włosów indywidualnie i nie ma możliwości, aby warstwa naskórka została poparzona.

Ile się utrzymuje efekt po depilacji laserowej?

Depilacja laserowa hamuje wzrastanie mieszków włosowych, narusza je, a w 80% wypadków uszkadza macierz włosa, co oznacza, że włoski nie odrastają. Jednak należy pamiętać, że włosy nie wyrastają w tym samym momencie i po pewnym czasie od sesji depilacyjnej na skórze mogą się pojawić sporadyczne włosy, które na przykład z przyczyn wzmożonej produkcji hormonów (ciąża) zaczęły w nagle wyrastać, chociaż nie były podczas sesji depilacji laserowej dostrzegalne.

Kiedy nie można wykonać depilacji laserowej?

 • Barwa włosów: jasny blond, rudy, siwy
 • ciąża i karmienie piersią
 • w momencie, gdy jest się świeżo po kąpieli słonecznej
 • choroby skórne: łuszczyca, bielactwo
 • przyjmowanie leków zawierających redinoidy oraz substancji światłouczulających (przykładowo nagietek, dziurawiec)
 • aplikowanie kremów na bazie retinolu (odstawić miesiąc przed zabiegiem)
 • peeling (można go wykonać nie później niż 7 dni przed epilacją)
 • depilowanie włosów woskiem, wyrywanie włosów pincetą (ostatni raz miesiąc przed {zabiegiem depilacji laserowej|depilacją laserową|)
 • infekcje grzybicze, wirusowe, bakteryjne skóry – depilację wolno przeprowadzić po 2 tygodniach od usunięcia infekcji)
 • zażywanie antybiotyków (zabieg można wykonać najwcześniej 14 dni po ostatniej dawce)
 • środki przeciwbólowe (odstawić 2 doby przed zabiegiem)

Co zrobić przed zabiegiem laserowego usuwania owłosienia?

Na wstępie trzeba skontaktować się z nami, by kosmetolog mógł przeprowadzić wywiad, a potem wykonać próbę laserem Vectus (konsultacja jest nieodpłatna).

Na 4-6 tygodni przed laserowym usuwaniem owłosienia nie można wyrywać włosów pincetą, poddawać się depilacji z użyciem wosku czy podobnej metody. Można za to usuwać włosy jednorazową maszynką i używać pianki do depilacji, ale z tych drugich dobrze jest zrezygnować na 7 dni przed depilacją.

W sytuacji, gdy wcierasz w skórę kremy i specyfiki na skórę posiadające w swoim składzie retinoidy czy wit. A, to miesiąc przed sesją laserowego usuwania owłosienia nie wcieraj ich na powierzchni, która ma zostać depilowana. W przypadku środków złuszczających należy je odstawić 7 dni przed depilacją.

Jeśli idzie o medykamenty doustne to na 6 miesięcy przed depilacją nie wolno zażywać farmaceutyków zawierających retinoidy. Tydzień przed depilacją konieczne jest, aby także przestać zażywać środki podwyższające wrażliwość na światło. W tym także wywarów z dziurawca i nagietka.

Przed samym zabiegiem depilowana powierzchnia skóry musi zostać dokładnie oczyszczona, nie można jej także smarować mleczkiem, czy jakimkolwiek produktem kosmetycznym. Skóra nie może być podrażniona ani wysuszona, więc jeżeli to niezbędne, na kilka dni przed depilacją skórę trzeba odpowiednio nawilżyć. W tym celu najlepiej wykorzystywać balsamy natłuszczające.

Ile zabiegów depilacji laserowej jest potrzebnych?

Ilość zabiegów, które warto przeprowadzić, aby osiągnąć jak najkorzystniejsze wyniki depilacji laserowej, uwarunkowane jest od kilku rzeczy (na przykład cechy włosów, zaburzeń hormonalnych), ale zazwyczaj dobrze jest przeprowadzić od 3 do 6 powtórzeń, aby uzyskać zadowalający wynik.

Co ile tygodni można powtarzać depilację laserową?

Zabiegi depilacji laserowej można przeprowadzać w odstępach od 4 tygodni do 3 miesięcy od ostatniej depilacji. Czas między kolejnymi zabiegami depilacji zależy od poszczególnych właściwości skóry oraz włosów.